, ,

Most Ludwika I

Chyba nie ma w Porto atrakcji, która byłaby słynniejsza niż most Ludwika I. Ta spektakularna struktura przyciąga turystów i stanowi piękną dekorację zarówno Porto, jak i sąsiadującej z nim Vila Nova de Gaia. Za interesującą konstrukcją kryje się także bogata historia.

Żeliwny, dwukondygnacyjny most, który można obecnie podziwiać z brzegu Ribeiry, nie był pierwszym łączącym dwie strony rzeki. Wcześniej na jego miejscu znajdował się most pontonowy, Ponte das Barcas. Zbudowany w 1806 roku, most łączył ponad 20 platform za pomocą stalowych kabli. Kiedy Napoleon zaatakował Porto, wiele ludzi zaczęło uciekać przez Ponte das Barcas. Niestety konstrukcja nie wytrzymała ciężaru. W tragedii zginęło ponad 4,000 osób, głównie Portugalczyków.

Wiele osób myśli, że autorem mostu Ludwika I był Gustaw Eiffel. Faktem jest, że Eifel przedstawił w 1879 roku projekt mostu jednokondygnacyjnego, ten jednak został odrzucony. Niespełna rok później, jeden z uczniów twórcy wieży Eiffla, Théophile Seyrig, wygrał konkurs na projekt nowego dwukondygnacyjnego mostu.

Wysokość najwyższej części tej konstrukcji to 45 metrów. Niektórzy turyści drżą, przechodząc na drugą stronę rzeki, choć trudno stwierdzić, czy to z powodu wysokości, czy raczej z zachwytu nad pięknem panoramy Porto i Gai, którą można podziwiać z góry.

Macie lęk wysokości? Odważylibyście się przejść przez górną część mostu Ludwika, czy raczej wybralibyście dolną kondygnację?

Palacio Bolsa

Palacio Bolsa, czyli Pałac Giełdy to często pomijany zabytek Porto. Warto jednak poświęcić mu więcej uwagi, zwłaszcza jeżeli odwiedzacie miasto na dłużej niż jeden dzień.
Stojący nieopodal kościół pod wezwaniem św. Franciszka i jego historia wpłynęły na powstanie Palacio Bolsa.
Podczas portugalskiej Wojny Domowej, pożar zniszczył przykościelne budynki klasztoru. Po tym wydarzeniu ziemia, która niegdyś należała do zakonu, przestała być użytkowana i stała pusta, aż do 1841 roku. Wówczas królowa portugalska, Maria II, przekazała ziemię Stowarzyszeniu Handlowemu (Associação Comercial do Porto).
Wielu znanych architektów i artystów dołożyło cegiełkę do stworzenia tego unikatowego dzieła architektonicznego.
Piękna klatka schodowa, rozświetlone blaskiem słońca Patio Narodów, czy Sala Arabska zapierają dech w piersiach. Choć są prawdziwe, to jednak przy pomocy gry światła oraz bogatych dekoracji, z pewnością przeniosą wyobraźnie do innej epoki.

Zagadka: W Palacio Bolsa znajduje się gabinet noszący nazwę architekta mostu Maria Pia. O kim mowa?

Katedra

Przykładów architektury romańskiej jest w Porto niewiele, jednak zachowane budynki z tejże epoki są wspaniałymi obiektami, których nie można pominąć. Jednym z nich jest kościół katedralny Se. Masywna struktura świątyni, przypominająca nieco twierdzę, góruje nad miastem. Na przełomie wieków, katedra była wielokrotnie przerabiana. Gotyckie krużganki z niesamowitymi płytkami azulejos, czy też barokowe kopuły wieńczące romańskie wieże zachwycają swoim kunsztem. Wprawnym okiem można zauważyć też subtelne, mniej oczywiste dekoracje, będące świadectwem nowych czasów.
Katedra Se to jeden z ważniejszych obiektów w portugalskiej historii. To właśnie w niej odbył się ślub między Joao I i Filipą Lancaster, który rozpoczął sojusz między Portugalią a Anglią.
Z dużego placu katedralnego rozciąga się piękny widok na Ribeirę oraz pobliskie budynki, w tym na konwent dos Grilos.

Odwiedziliście już katedrę w Porto?

Zagadka: Wiecie, co dawniej znajdowało się na miejscu obecnego placu katedralnego?