,

Korek

Jednym z mniej znanych skarbów Portugalii jest korek. Wyroby z portugalskiego korka cieszą się popularnością w wielu krajach. Zresztą nic dziwnego, Portugalia to największy producent tego materiału  na świecie: odpowiada za około 50% światowej produkcji korka.

Wyrób ten uzyskiwany jest z dębu korkowego, który rośnie głównie w południowych regionach Portugalii. Spektakularne lasy dębowe można znaleźć przede wszystkim w regionie Alentejo, gdzie rosną na powierzchni ponad 530,000 hektarów.

Portugalskie dęby korkowe, znane tu pod nazwą sobreiro, są niższe i mniej masywne niż dęby, które można spotkać w Polsce. Jednak ich prawdziwą wartość stanowi nie wysokość, lecz to, co je okrywa, czyli kora. Z porowatej kory uzyskać można materiał o wielu właściwościach: jest elastyczny, odporny na ogień, może utrzymywać się na wodzie, a także jest dobrym izolatorem.

Dęby korkowe najłatwiej rozpoznać już po “żniwach”. Wówczas pień drzewa ma rdzawy kolor w miejscu, z którego zebrany był korek. Na pniu można zauważyć zapisane białym kolorem numery, które wskazują na rok ostatnich zbiorów. Aby kora nadawała się do przetworzenia na produkty, drzewo musi osiągnąć wiek 25 lat.  Dopiero po takim czasie  można spodziewać się pierwszych zbiorów, które jednak nie dadzą korka wysokiej jakości. Następnie zbieracze kory muszą odczekać dziewięć lat, aż kora odrośnie. Jeżeli korek zebrany jest prawidłowo, drzewo na tym nie cierpi. W związku z tym korek jest produktem odnawialnym, naturalnym i zrównoważonym.

Korek może kojarzyć się nam przede wszystkim z butelkowaniem wina, jednak wykorzystywany jest także w turystyce do wyrobu oryginalnych pamiątek, w świecie mody jako elastyczny i elegancki materiał, do produkcji instrumentów muzycznych, piłek oraz w wielu, wielu innych sektorach.

Podobają się Wam wyroby z korka? Macie jakieś korkowe pamiątki z wyprawy do Portugalii, czy jeszcze wypatrujecie najlepszych wyrobów?