Jeżeli Portugalia może kojarzyć się z jakimś dźwiękiem, to z pewnością byłby to szum morza oraz nuty melancholijnego fado. Fado to muzyka, której tematyka często nawiązuje do niespełnionej miłości, tęsknoty do minionych czasów, śmierci, ale także do tych bardziej przyjemnych i przyziemnych tematów, takich jak codzienne życie. Samo słowo oznacza los, przeznaczenie.

Fado wykonywane jest zazwyczaj przy akompaniamencie dwóch gitar, a śpiewać może kobieta lub mężczyzna. Wyjątkiem jest fado z Coimbry, którego tradycja jest ściśle związana z Uniwersytetem i jest ono wykonywane tylko przez mężczyzn.

Ten gatunek muzyki narodził się w Lizbonie. To w stolicy Portugalii znajdują się najsłynniejsze casa do fado – domy fado. Istnieje kilka teorii na temat tego, jak powstało fado. Według niektórych, muzyka ta powstała w XIX wieku, w biednych dzielnicach portowych Lizbony: Alfamie i Mouraria. Inni uważają, że przywędrowała do Portugalii z Brazylii. Kolejna teoria głosi, że fado stworzyły matki i żony, tęskniące za wyruszającymi na ocean mężczyznami.

Niezależnie od źródeł, nie ma wątpliwości, że ten gatunek muzyki chwyta za serce, a nawet wyciska łzy. Warto posłuchać fado, czy to będąc w Lizbonie, czy też w Porto, gdzie w lokalnych restauracjach można posłuchać przepięknych utworów.

Słyszeliście kiedyś muzykę fado? Podobała się wam?